Aarskogov-Scottov syndróm
AAS, Aarskog syndrome, Faciodigitogenitálny syndróm, Faciogenitálna dysplázia
Chcete sa spojiť s ďalšími rodinami s týmto syndrómom alebo diagnózou? Registrujte sa.Späť na syndrómy
Popis:
Aarskogov-Scottov syndróm (angl. Aarskog syndrome) je veľmi zriedkavé vrodené dedičné ochorenie, pri ktorom dochádza k narušeniu vývoja niektorých častí organizmu, ovplyvňuje výšku, svaly, kostru, pohlavné orgány a vzhľad tváre. Býva narušená aj intelektuálna zložka rôzneho rozsahu. Iba u 20% jedincov s Aarskog-Scottovým syndrómom je dokázaná mutácia génu FGD1, ktorý je prítomný na X chromozóme. Príčina u iných pacientov zatiaľ nie je známa, diagnóza sa stanoví na základe kliniky. Dedičnosť syndrómu je gonozomálne recesívna (mutácia génu je na pohlavnom X chromozóme - z toho dôvodu sú postihnutí častejšie muži ako ženy).
Prejavy:
Táto porucha vedie k abnormálnemu vzhľadu. Zvyčajne je pacient s týmto syndrómom menšieho vzrastu, s typickými črtami tváre - oči ďaleko od seba - hypertelorizmus, krátky krk, vysoké čelo a malý nos s nosnými dierkami smerujúcimi dopredu. Končatiny, chodidlá, dlane a prsty sú väčšinou kratšie a menšie. Postihnutý je aj mentálny vývoj detí. Vyskytuje sa mierna až stredná mentálna retardácia, často sprevádzaná hyperaktivitou a poruchami pozornosti, až ADHD. Typické pre tento syndróm sú anomálie pohlavného systému u chlapcov - štrukturálne anomálie mieška, nezostúpenie semenníkov, anomálne postavený vchod močovej trubice. Prítomná býva umbilikálna či ingvinálna hernia.
Diagnostika:
Diagnostika sa stanovuje najčastejšie na základe klinických prejavov, genetické vyšetrenie z krvi dokáže mutáciu dosiaľ známeho génu FGD1 len u 20% pancientov. Genetické vyšetrenie je indikované aj rodičom, ktorí môžu byť prenášačmi, avšak bez ťažkostí.
Liečba:
Liečba je individuálna a špecifická podľa závažnosti príznakov. Je dôležitá spolupráca rôznych špecialistov, ako aj sociálnych pracovníkov, včastná intervencia. Chirurgická liečba je nutná v prípade prítomnosti umbilikálnej, ingvinálnej hernie, nezostúpených semenníkov a iných vážnych štruktuálnych anomálií. Inak je liečba podporná a symptomatická. Vhodná je aj stimulácia detí, cvičenie na zlepšenie kognitívnych funkcií, zlepšenie mentálnej stránky, t.j. využitie služby včastnej intervencie na Slovensku.
Prejavy:
- menší vzrast
- oči má ďaleko od seba
- krátky krk a vysoké čelo
- malý nos s nosnými dierkami smerujúcimi dopredu
- kratšie končatiny, ruky, chodidlá aj prsty
- zrast prstov
- mentálna retardácia (ľahká až stredná)
- hyperaktivita
- poruchy pozornosti
- genitálne abnormality u mužov - typické pre tento syndróm
- abnormálna štruktúra mieška (shawl scrotum), nezostúpené semenníky, bifid scrotum, hypospadium
- krátke články prstov (brachydaktýlia)
- atypický stredný článok malíčka (klinodaktýlia)
- vyklenutý hrudník (pectus excavatum)
- ingvinálna hernia, umbilikálna hernia
- dentálne abnormality - nevyvinutá vonkajšia vrstva zuba (enamelová hypoplázia, chýbanie zubov, oneskorené prerezávanie zubov
- častejšie bývajú chronické respiračné ochorenia
- menej časté kongenitálne ochorenie srdca
- rázštep podnebia
- strabizmus, hyperopia, oftalmoplegia
- skolióza
- sklon k priberaniu
Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Aarskogov-Scottov syndróm
Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.
Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa