Delécia chromozómu 8p23.1
Mikrodelečný syndróm 8p23.1, Monozómia 8p23.1
Chcete sa spojiť s ďalšími rodinami s týmto syndrómom alebo diagnózou? Registrujte sa.Späť na syndrómy
Popis:
Delécia 8p23.1 zahŕňa čiastočnú deléciu krátkeho ramena chromozómu 8 charakterizovanú nízkou pôrodnou hmotnosťou, nedostatkom postnatálneho rastu, miernym intelektuálnym deficitom, hyperaktivitou, kraniofaciálnymi abnormalitami a vrodenými srdcovými chybami. Prevalencia nie je známa, ale delécie 8p23.1 sú zriedkavé. K dnešnému dňu bolo hlásených viac ako 50 prípadov intersticiálnych alebo koncových 8p23.1 bez výrazných rozdielov medzi pohlaviami.
Diagnostika:
Diagnóza je založená na klinických prejavoch vedúcich k chromozomálnej analýze. Štandardným karyotypizáciou často chýbajú delécie 8p23.1 a väčšinou sú detegované molekulárnym karyotypizáciou. Na genetickú charakterizáciu delécie je možné použiť molekulárne techniky (FISH, MLPA, aCGH). Delécia 8p23.1 pravdepodobne vznikne prostredníctvom nealelickej homológnej rekombinácie sprostredkovanej lemujúcimi opakovaniami s nízkym počtom kópií (LCR), čo vysvetľuje spoločnú veľkosť približne 3,4 Mb. Vrodené srdcové chyby a diafragmatická hernia sú s najväčšou pravdepodobnosťou vysvetlené haploinsuficienciou pre GATA4.
Diferenciálna diagnostika zahŕňa monozómiu 22q11 (velocardiofaciálny syndróm; pozri tento termín). Presná chromozomálna analýza potvrdzuje diferenciálnu diagnostiku. Prenatálna diagnostika je možná amniocentézou alebo odberom choriových klkov a molekulárnou cytogenetickou analýzou.
Väčšinou sa tento syndróm vyskytuje de novo. Rodičia však môžu prenášať a prenášať chromozomálne preskupenie aj na svoje deti s rizikom 50% pre každé dieťa. Stredná dĺžka života sa považuje za normálnu za predpokladu, že neexistuje žiadna vrodená srdcová anomália alebo diafragmatická hernia.
Príznaky:
Klinické prejavy sú variabilné a nezávisia od veľkosti delécie, pretože je rovnaká u väčšiny pacientov. Medzi najbežnejšie prejavy patrí spomalenie prenatálneho a postnatálneho rastu, nízka pôrodná hmotnosť, mierny až stredný intelektuálny deficit, psychomotorická retardácia, slabá reč, epileptické záchvaty, problémy so správaním, ako je hyperaktivita a impulzívnosť. K častým kraniofaciálnym abnormalitám patrí mikrocefália, vysoké a úzke čelo, široký nosový mostík, epikantické ryhy, vysoké klenuté podnebie, krátky krk a nízko nasadené uši neobvyklého tvaru. Okrem toho boli často hlásené vrodené srdcové chyby (atrioventrikulárne, septa, defekty pľúc, stenóza pľúc), vrodená diafragmatická hernia a u chlapcov kryptorchizmus a hypospadie. U niektorých postihnutých osôb bola hlásená normálna inteligencia.
Terapia:
Zahŕňa hodnotenie, liečbu a pravidelné sledovanie príslušnými odborníkmi vrátane praktického lekára, pediatra a kardiológov. Včasná diagnostika a prístup k hlavným vývojovým terapiám zameraným na získanie najlepšieho vývojového výsledku sa ukázali ako prospešné.
Prejavy:
- spomalenie prenatálneho a postnatálneho rastu
- nízka pôrodná hmotnosť
- mierny až stredný intelektuálny deficit
- psychomotorická retardácia, slabá reč
- epileptické záchvaty
- problémy so správaním, ako je hyperaktivita a impulzívnosť
- mikrocefália, vysoké a úzke čelo, široký nosový mostík, epikantické ryhy, vysoké klenuté podnebie, krátky krk a nízko nasadené uši neobvyklého tvaru
- časté vrodené srdcové chyby (atrioventrikulárne, septa, defekty pľúc, stenóza pľúc)
- vrodená diafragmatická hernia
- u chlapcov kryptorchizmus a hypospadie
Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Delécia chromozómu 8p23.1
Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.
Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa