Usherov syndróm
Hallgrenov syndróm, Greafe - Usherov syndróm
Chcete sa spojiť s ďalšími rodinami s týmto syndrómom alebo diagnózou? Registrujte sa.Späť na syndrómy
Usherov syndróm je genetická porucha charakterizovaná senzorineurálnou stratou alebo hluchotou sluchu a progresívnou stratou zraku v dôsledku pigmentovej retinitídy. Senzorický sluch znamená, že je spôsobený abnormalitami vnútorného ucha. Retinitis pigmentosa je očné ochorenie, ktoré postihuje vrstvu tkaniva citlivého na svetlo v zadnej časti oka (sietnica). K strate zraku dochádza tak, ako sa bunky sietnice, vnímajúce svetlo, postupne zhoršujú. Najprv sa začína strata nočného videnia, potom nasledujú slepé miesta, ktoré sa vyvíjajú v bočnom (periférnom) videní, ktoré sa môžu zväčšiť a zlúčiť, aby vytvorili tunelové videnie (strata celého periférneho videnia). V niektorých prípadoch je videnie ďalej zhoršené zakalením očnej šošovky (katarakta). Boli popísané tri hlavné typy Usherovho syndrómu - typy I, II a III. Rôzne typy sa rozlišujú podľa závažnosti a veku, kedy sa príznaky a symptómy prejavujú. Všetky tri typy sú dedičné autozomálne recesívnym spôsobom. Liečba straty sluchu môže zahŕňať načúvacie prístroje alebo chirurgický zákrok pre kochleárny implantát. Vitamín A palmitát je užitočný pri liečbe straty zraku u ľudí s Usherovým syndrómom typu II. Sú dokopy tri typy Usherovho syndrómu - I., II. a III.
Usherov syndróm bol prvýkrát popísaný v roku 1858 Albrechtom Von Graefeom, ale bol pomenovaný podľa Charlesa Ushera, škótskeho očného lekára, ktorý identifikoval dedičnú povahu poruchy a recesívny model dedičnosti.
Príznaky:
Štúdie ukazujú, že jasné centrálne videnie môže byť zachované mnoho rokov, aj keď sa bočné (periférne) videnie znižuje. Tieto zúžené zorné polia sa označujú aj ako „tunelové videnie“. Problémy s rovnováhou sa vyskytujú u jedincov s Usherovým syndrómom typu 1 a 3.
Usherov syndróm typu 1 je charakterizovaný hlbokou stratou sluchu v oboch ušiach pri narodení (vrodená hluchota) a problémami s rovnováhou. V mnohých prípadoch sa postihnuté deti naučia chodiť až vo veku 18 mesiacov alebo neskôr. Problémy so zrakom sa zvyčajne začínajú približne vo veku desať rokov u mladistvých, aj keď niektorí rodičia hlásia nástup u detí mladších ako 10 rokov. Usherov syndróm typu 2 je charakterizovaný stredne ťažkou až ťažkou stratou sluchu v oboch ušiach pri narodení. V niektorých prípadoch sa strata sluchu môže časom zhoršovať. Nástup nočnej slepoty sa vyskytuje koncom mladého veku alebo začiatkom dvadsiatych rokov. Strata periférneho videnia pokračuje, ale centrálne videnie sa zvyčajne zachováva až do dospelosti. Vizuálne problémy súvisiace s Usherovým syndrómom typu 2 majú tendenciu postupovať pomalšie ako problémy súvisiace s typom 1.
Usherov syndróm typu 3 je charakterizovaný neskorším nástupom straty sluchu, dysfunkciou s premenlivou rovnováhou (vestibulárnou) a RP, ktoré sa môžu prejaviť medzi druhou a štvrtou dekádou života. Problémy s rovnováhou sa vyskytujú u približne 50% jedincov s Usherovým syndrómom typu 3.
Diagnostika:
Usherov syndróm je spôsobený mutáciami špecifických génov. Usherov syndróm bol doteraz spojený s mutáciami najmenej v desiatich génoch:
Usherov syndróm typu 1: MYO7A (USH1B), USH1C, CDH23, PCDH15 (USH1F), SANS (USH1G) a prípadne CIB2
Usherov syndróm typu 2: USH2A, ADGRV1 (predtým nazývaný VLGR1) WHRN (DFNB31)
Usherov syndróm typu 3: USH3A (CLRN1), HARS
Tieto gény poskytujú pokyny na výrobu bielkovín zapojených do normálneho sluchu, zraku a rovnováhy. Niektoré z týchto bielkovín pomáhajú špecializovaným bunkám nazývaným vláskové bunky prenášať zvuk z vnútorného ucha do mozgu a vnímať svetlo a farbu v sietnici oka. Funkcia niektorých proteínov produkovaných génmi spojenými s Usherovým syndrómom nie je známa.
Niektorí ľudia s Usherovým syndrómom nemajú mutácie v žiadnom z týchto génov, takže pravdepodobne existujú ďalšie gény spojené so stavom, ktoré ešte neboli identifikované.
Všetky typy Usherovho syndrómu sú dedičné ako autozomálne recesívne znaky. Väčšina genetických chorôb je určená stavom dvoch kópií génu, jednej získanej od otca a jednej od matky. Recesívne genetické poruchy sa vyskytujú vtedy, ak jedinec zdedí dve kópie abnormálneho génu pre rovnaký znak, jednu od každého rodiča. Ak jednotlivec zdedí jeden normálny gén a jeden gén pre chorobu, táto osoba bude nosičom choroby, ale zvyčajne nebude vykazovať príznaky. Riziko, že dvaja prenášajúci rodičia obaja prenesú zmenený gén a budú mať postihnuté dieťa, je 25% pri každom tehotenstve. Riziko mať dieťa, ktoré je nosičom ako rodičia, je pri každom tehotenstve 50%. Šanca, že dieťa dostane normálne gény od oboch rodičov, je 25%. Riziko je rovnaké pre mužov a ženy.
Rodičia, ktorí sú blízkymi príbuznými (pokrvnými príbuznými), majú väčšiu šancu ako nepríbuzní rodičia mať ten istý abnormálny gén, čo zvyšuje riziko mať deti s recesívnou genetickou poruchou.
Usherov syndróm postihuje približne troch až desať zo 100 000 ľudí na celom svete. Vyšší ako priemerný počet ľudí s Usherovým syndrómom bol nájdený medzi Židmi v Izraeli, Berlíne, Nemecku; Francúzski Kanaďania z Louisiany; Argentínčania španielskeho pôvodu; a nigérijských Afričanov. USH3, najvzácnejšia forma vo väčšine populácií, obsahuje asi 40% pacientov s Usherom vo Fínsku. Usherov syndróm je najčastejšou genetickou poruchou, ktorá zahŕňa abnormality sluchu a zraku. Usherov syndróm typu 1 a 2 predstavuje približne 10 percent všetkých prípadov stredne ťažkej až silnej hluchoty u detí.
Usherov syndróm je diagnostikovaný vyšetrením sluchu, rovnováhy a zraku. Vyšetrenie sluchu (audiologické) meria frekvenciu a hlasitosť zvukov, ktoré človek môže počuť. Elektroretinogram meria elektrickú odozvu na bunky citlivé na svetlo v sietnici očí. Vykonáva sa sietnicová skúška na sledovanie sietnice a ďalších štruktúr v zadnej časti oka. Vestibulárnu (rovnovážnu) funkciu je možné hodnotiť rôznymi testami, ktoré hodnotia rôzne časti rovnovážneho systému. Genetické testovanie je klinicky dostupné pre väčšinu génov spojených s Usherovým syndrómom.
Terapia:
Liečba Usherovho syndrómu je zameraná na špecifické symptómy, ktoré sú zrejmé u každého jednotlivca. Takáto liečba môže vyžadovať koordinované úsilie tímu odborných lekárov, akými sú pediatri alebo internisti, špecialisti, ktorí hodnotia a liečia poruchy sluchu a rovnováhy (otolaryngológovia a audiológovia), lekári, ktorí sa špecializujú na diagnostiku a liečbu očných porúch (oftalmológovia) a/ alebo iní zdravotnícki pracovníci.
Mala by sa vyhodnotiť senzorická porucha sluchu a čo najskôr by sa mali preskúmať možnosti komunikácie, aby sa dieťaťu poskytol pevný jazykový základ. Sluchové pomôcky alebo kochleárne implantáty budú prospešné pre väčšinu dojčiat a detí s Usherovým syndrómom. Americký znakový jazyk môže byť preskúmaný ako komunikačná možnosť. Jedinci, ktorí sa podpisujú vizuálne, často prestávajú používať hmatový znak, pretože zrak sa znižuje. Včasná intervencia je dôležitá pre zaistenie toho, aby deti s Usherovým syndrómom dosiahli svoj potenciál. Služby, ktoré môžu byť prospešné, môžu zahŕňať špeciálne služby pre deti so senzorineurálnou hluchotou alebo hluchoslepotou a ďalšie lekárske, sociálne a/alebo odborné služby.
V súčasnosti neexistuje žiadny známy liek na RP, aj keď vedci pracujú na genetických a iných terapiách na opravu alebo zvrátenie straty zraku spojenej s RP, ako aj so stratou sluchu. Niektorí vedci dokázali, že užívanie špecifickej dennej dávky vitamínu A môže spomaliť progresiu sietnicovej degenerácie u niektorých ľudí s typickým RP a Usherovým syndrómom typu 2. Niektorí odborníci odporúčajú, aby dospelí pacienti s bežnými formami RP užívali denne 15 000 IU vitamínu A palmitujte pod dohľadom svojich oftalmológov, dodržiavajte pravidelnú vyváženú stravu a vyhýbajte sa suplementácii vysokými dávkami vitamínu E. Pretože dlhodobá suplementácia vysokými dávkami vitamínu A (napr. Presahujúca 25 000 IU) môže spôsobiť určité nežiaduce účinky, ako je ochorenie pečene, pacientov by mali pri užívaní takejto suplementácie pravidelne sledovať lekári. (Zásoby vitamínu A v tele sú primárne uložené v pečeni.) Je nevyhnutné, aby sa všetci pacienti s RP, ktorí zvažujú takúto suplementáciu, poradili so svojim lekárom o potrebnom vyhodnotení, aby zistili, či je to v konkrétnom prípade vhodné alebo nevhodné.
Jedinci s RP v spojení s Usherovým syndrómom môžu považovať za užitočné pomôcky so slabým zrakom. Iná liečba Usherovho syndrómu je symptomatická a podporná. Pomôcť môžu agentúry, ktoré poskytujú služby osobám so stratou sluchu a zraku.
Genetické poradenstvo sa odporúča postihnutým jednotlivcom a ich rodinám.
Prejavy:
- hluchota v dôsledku zhoršenej schopnosti vnútorného ucha a sluchových nervov prenášať senzorický vstup do mozgu
- progresívna strata zraku a právna slepota
- niekedy pomalší psychomotorický vývoj
Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Usherov syndróm
Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.
Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa